У рамках Всесвітнього дня вишиванки студенти Коломийського навчально-наукового інституту Карпатського національного університету імені Василя Стефаника долучилися до загальноукраїнського культурного проєкту «Втрачена спадщина». Цьогоріч проєкт спрямований на підтримку тимчасово окупованих територій України та збереження скарбів нашої культурної спадщини, що зазнали руйнувань або перебувають під загрозою знищення внаслідок війни.
Студенти інституту провели дослідницьку роботу зі збереження та популяризації старовинних вишиванок та елементів традиційного вбрання. Вони вивчали старі фотографії, родинні реліквії, вишиті рушники, подушки, сорочки минулого століття — і по крихтах відновлювали втрачену спадщину.
Особливу увагу приділили:
- делікатним спідницям, запаскам, світлинкам, що зберігають в собі пам’ять поколінь;
- весільним віночкам — символам родинного щастя та добробуту;
- дівоцьким і статечним кожухам, які досі передають майстерність кушнірів;
- іншим елементам традиційного одягу, які є носіями культурного коду українців.
На заході були присутні учні Коломийської філії №6 імені Героя України Тараса Сенюка Коломийського ліцею №9 та Коломийського ліцею «Коломийська гімназія імені М. Грушевського». Їхня участь стала важливою частиною заходу, адже саме молоде покоління є продовжувачем традицій і носієм національної пам’яті.
Цей проєкт — не просто вшанування культурної спадщини. Це свідома дія опору забуттю, відповідь на спроби знищити нашу ідентичність. Поки ми проводимо такі заходи, відновлюємо, досліджуємо і передаємо традиції — ми живемо, ми зберігаємо Україну, ми боремося.
Щира подяка кожному, хто долучився до організації та участі у проєкті. Ви стали частинкою великої справи — «Збережена спадщина — вберегти від забуття!»