Презентація настільної гри про Коломию «Секрет коломийської ратуші» від науковців Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника

У музеї історії міста Коломиї відбулася презентація настільної гри про Коломию «Секрет коломийської ратуші», яку розробили науковці Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.  Ця гра побачила світ завдяки ідеї, інтелектуальній праці та плідній співпраці авторів: Галини Волощук – директорки Навчально-наукового центру професійної кар’єри та освіти, кандидатки філологічних наук, доцентки кафедри філології Коломийського навчально-наукового інституту; Ольги Русакової – кандидатки філологічних наук, доцентки кафедри філології Коломийського навчально-наукового інституту, Миколи Васильчука – кандидата філологічних наук, завідувача кафедри філології Коломийського навчально-наукового інституту, доцента, краєзнавця, журналіста, письменника, Олександра Солецького  – доктора філологічних наук, доцента кафедри української літератури Факультету філології ПНУ, Євгенія Лепьохіна  – кандидата філологічних наук, доцента кафедри філології Коломийського навчально-наукового інституту, Любомира Зубика – начальника управління комунікації та інформаційних технологій Коломийської міської ради, випускника Факультету історії, політології та міжнародних відносин Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Мирослави Кочержук – наукової співробітниці, заступниці директора Музею історії міста Коломиї, Вадима Дудіна  – військовослужбовця Збройних Сил України.

У доробку авторів Прикарпатського університету імені Василя Стефаника це п’ята ювілейна гра, чотири попередні комп’ютерні і п’ята настільна.       Модератором заходу виступила Галина Волощук, яка звернулася до присутніх: «Варто сказати, що ми почали працювати над грою три з половиною роки тому, однак повномасштабне вторгнення змінило всі плани. Ідея гри зародилася на кафедрі філології Коломийського інституту, адже ми, науковці, пишемо про Коломию та Івано-Франківщину книги, наукові статті та розвідки. А тут вирішили все, що знаємо і довідалися про Коломию з архівних джерел, історичної та наукової літератури, всі свої знання вкласти в цю гру, щоби  учні, студенти, освітяни могли вивчаючи та досліджуючи історію міста Коломиї. Тішимося, що можемо подарувати нашу працю коломиянам та всім, хто хоче вивчати історію міста над Прутом». Завідувач кафедри філології Коломийського інституту Микола Васильчук зазначив: «Понад століття символом Коломиї таки була ратуша. У місті вона особлива, не схожа на інші ратуші, хоч це типовий атрибут міського самоврядування, де збиралися лавні. Споруджена 1877 року, ратуша домінувала над тогочасною Коломиєю, прихистивши в собі не лише органи влади, але й пожежну сторожу, яка чатувала на балконі-галереї, розташованому довкола вежі з годинником. Після Другої світової війни тут містилося Коломийське медичне училище імені Івана Франка. А від 1990 року знову розташовано органи місцевого самоврядування, зберігаючи давню магістратську традицію».

Доцентка кафедри філології Ольга Русакова розповіла про місцеві діалектизми та фразеологізми, які використала для гри, а професор кафедри філології Факультету філології Олександр Солецький та доцент кафедри філології Коломийського інституту Євгеній Лепьохін про видатних і непересічних особистостей Коломиї. Наукова співробітниця музею історії міста вела мову про сучасні та давні світлини, які використала для створення питань. Начальник управління комунікації та інформаційних технологій Коломийської міської ради Любомир Зубик розказав про механіку гри: «Учасники розпочинають свою подорож Коломиєю із залізничного вокзалу (поле «Старт»). Черговість гравців визначається шляхом кидання двох кубиків: той гравець, у кого випадає найбільше число, ходить першим. Далі ходить той, у кого друге за величиною число, і так далі. Ставши на поле, учасник бере ігрову картку, колір якої відповідає кольору поля, на якому стоїть фішка гравця. Далі необхідно відповісти на запитання, яке міститься на ігровій картці. У випадку правильної відповіді на питання з категорії “Таємниці ратуші” гравець зараховує собі 20 балів, за решту категорій -10 балів».

Міський голова Коломиї Богдан Станіславський висловив подяку авторам за ідею та розробку гри, вручивши Подяки всім розробникам за  популяризацію історичної спадщини міста Коломиї та створення інтелектуально-пізнавальної гри «Секрет коломийської ратуші». Подячне слово авторам  висловили  Єпископ-помічник Коломийської єпархії УГКЦ Петро Голіней, директор Музею історії міста Коломиї Юрій Плекан, директорка Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й.Кобринського Ярослава Ткачук, директор Коломийського педагогічного фахового коледжу Валерій Ковтун, начальниця відділу соціальної сфери управління соціально-економічного розвитку Коломийської райдержадміністрації Уляна Мандрусяк.

Видання гри підтримано громадською організацією «Саме час», комунальною установою «Інститут розвитку Коломийської громади» Коломийської міської ради (Ірина Лерш, Людмила Оленюк) та ініціативою «Коло брами» (Андрій Олійник та Олена Юрійчук). Гру під час презентації подаровано в школи Коломийської громади для поглибленого вивчення історії міста Коломиї, а згодом у березні буде проведено турнір між школами Коломийщини на основі настільної гри.

«Секрет коломийської ратуші» – це інтелектуально-пізнавальна гра, яка знайомить гравців з багатовіковою історією міста Коломиї – столиці Покутського краю. Ігрове поле відтворює карту Коломиї 1887 року та ілюстроване листівками і світлинами кінця ХІХ-початку ХХ ст. Блукаючи колами міста, гравці можуть не тільки продемонструвати свою ерудицію, а й дізнатися багато нового про історію Коломиї та України. Гра складається з 330 карток із запитаннями, на які подано чотири відповіді, одна з яких правильна. Гра складається з п’яти категорій:

  • історія міста, де міститься 70 запитань про основні віхи розвитку Коломиї від археологічних знахідок і до сьогодні;
  • видатні особистості – 70 запитань про цікавих та непересічних жителів Коломиї, а також видатних письменників, культурних, політичних та громадських діячів;
  • слова та фразеологізми – 70 запитань, де потрібно доповнити стійке сполучення слів або ж пояснити значення діалектизмів;
  • світлини міста – 70 запитань про події, споруду або осіб, які зображені на світлинах;
  • таємниці ратуші – 50 запитань важливу споруду міста Коломиї – коломийську ратушу.

Гра містить два буклети: 1) буклет «Правила гри»; 2) буклет «Заспівна розповідь про Коломию» від завідувача кафедри філології Коломийського навчально-наукового інституту, письменника та краєзнавця Миколи Васильчука.