Зустріч з відомим літературознавцем Романом Піхманцем

Нещодавно в Музеї історії міста Коломиї відбулась зустріч з літературознавцем, публіцистом та письменником, доктором філологічних наук, професором Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Романом Володимировичем Піхманцем. Про психологію художньої творчості Василя Стефаника, особливості його авторської свідомості, контакти з Іваном Франком, Лесем Мартовичем, Марком Черемшиною, загалом про побутовий,  соціальний,  літературний контексти української дійсності кінця ХІХ – початку ХХ ст. багато цікавих фактів розповів дослідник. Варто зазначити, що головні напрямки наукових зацікавлень Романа Піхманця стосуються літературного процесу кінця ХІХ – початку ХХ ст., основ художнього мислення Василя Стефаника, а також питань історичної поетики. Більш детально науковець зупинився на розгляді монографії «Із покутської книги буття: засади творчого мислення Василя Стефаника, Марка Черемшини і Леся Мартовича», видану 2012 року. «У книзі розглянуто підстави, на яких Василя Стефаника, Марка Черемшину та Леся Мартовича виокремлюють у літературну групу, а також простежено чинники, які їх об’єднували чи призводили до напруження в стосунках. Виходячи з того, що кожен із діячів «Покутської трійці» – передусім самобутня творча особистість, у книзі зосереджено увагу   на характеристиці констант, що визначають  їх мистецьку своєрідність», –  звернувся до  присутніх науковець. Студенти, учні та вчителі ставили різноманітні питання Романові Піхманцю, в Музеї  лунав цікавий діалог про життєвий  та творчий шлях генія українського слова Василя Стефаника; також прозвучали цитати з новел Василя Стефаника: «Діточа пригода», «Сини», «Лист», «Новина», «Марія».

Наприкінці зустрічі відбулось нагородження лауреатів І Обласного літературно-публіцистичного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Василя Стефаника, який проводив Центр досліджень «Покутської трійці» Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, кафедра української літератури філологічного факультету та кафедра філології Коломийського навчально-наукового інституту. Конкурс проводився у двох номінаціях – «Новеліст року» та «Публіцист року». Варто зазначити, що в Конкурсі взяли участь більше тридцяти учасників – учнів та студентів навчальних закладів Івано-Франківщини. Почесними відзнаками директор Цетру досліджень «Покутської трійці» Олександр Солецький нагородив  учня 8 класу Ліснослобідської ЗОШ І-ІІ ступенів Коломийського районуПавлюка Євгена Тарасовича та студента 5 курсу факультету математики та інформатики Прикарпатського національного університету Бойка Миколу Володимировича. У номінації «Публіцист року» диплом 1 ступеня отримала Іванюк Ольга Михайлівна (учениця 8 класу Товмачицької ЗОШ І-ІІІ ст.), 2 – Бойчук Христина Романівна (одинадцятикласниця Яблунівського ліцею Яблунівської  ОТГ Косівського району Івано-Франківської області), 3 – Николюк Богдан  Миколайович (учень 9 класу  Гвіздської ЗОШ І-ІІІ ступенів Надвірнянського району). В номінації «Новеліст року» диплом 1 ступеня отримала Заяць Ольга Андріївна (Яремчанська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1), 2 – Остащук Роман Васильович (студент 1-О курсу Коломийського педагогічного коледжу Івано-Франківської обласної ради), 3 – Заяць Валентина Андріївна (Яремчанська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1) та Коновалова Наталія Іванівна (учениця 10 класу Космацької ЗОШ І-ІІІ ступенів Космацької ОТГ). Учасники конкурсу отримали  подарунки та грамоти від Центру досліджень «Покутської трійці» Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника та  відділу культури Коломийської міської ради. Директор Центру досліджень «Покутської трійці» Олександр Солецький висловив подяку учасникам конкурсу та їхнім наставникам.

Обласний літературно-публіцистичний конкурс учнівської та студентської молоді імені Василя Стефаника  проводився і надалі буде проводитись з метою вшанування і популяризації творчої спадщини Василя Семеновича Стефаника, виявлення творчо обдарованої молоді, розвитку її потенціалу, виховання в молодого покоління поваги до мови і традицій свого народу, підвищення рівня мовної культури.

Ведуча заходу – Галина Волощук.